Jerzy Limon

3.03.2021
Fot. Rafał Placek
Fot. Rafał Placek

Szekspirolog, którego cenili sami Brytyjczycy, a królowa Elżbieta II odznaczyła Orderem Imperium Brytyjskiego. Znawca literatury angielskiej, tłumacz, teatrolog, człowiek z pasją i wizją – to dzięki jego uporowi w Gdańsku odbudowany został teatr elżbietański, jaki istniał tam przed wiekami, i powołany został Festiwal Szekspirowski. Profesor Jerzy Limon zmarł 3 marca 2021 w gdańskim szpitalu. Miał 70 lat.

Absolwent poznańskiego UAM, był wykładowcą Uniwersytetu Gdańskiego, gdzie kierował Zakładem Historii Literatury i Kultury Brytyjskiej. W 1990 założył i prowadził przez lata Fundację Theatrum Gedanense – jej celem była rekonstrukcja teatru; udało się to zrealizować w 2014. Budynek projektu Renato Rizziego postawiono w miejscu XVII-wiecznej Szkoły Fechtunku, pierwszego w ówczesnej Rzeczypospolitej teatru publicznego, na którego scenie wędrowni angielscy aktorzy wystawiali sztuki Szekspira. Dziś instytucja jest teatrem impresaryjnym, bez stałego składu, zapraszającym zespoły z całego świata.

Jerzy Limon jest autorem powieści (wśród nich jest postmodernistyczny Wieloryb), przekładów, licznych artykułów krytycznych publikowanych w kraju i zagranicą w renomowanych pismach branżowych. Swoje prace naukowe, szeroko omawiane i komentowane, wydawał głównie zagranicą; najważniejsze z nich to Gentlemen of a Company (CUP 1985), Dangerous matter (CUP 1986) i The masque of Stuart culture (UDP 1990). Jego Szekspir bez cenzury (s/ot 2018) został wyróżniony w konkursie na Najlepszą Książkę Popularnonaukową Roku, a także w Konkursie Academia.

W 2006 roku otrzymał Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, w 2011 został kawalerem Orderu Odrodzenia Polski. Wśród licznych nagród i wyróżnień środowiska teatralnego wymienić trzeba prestiżową brytyjską Pragnell Shakespeare Award, przyznaną mu w 2019 za „wybitne osiągnięcia w popularyzowaniu wiedzy i wkład w zrozumienie twórczości Williama Szekspira”. Od 1984 był członkiem sekcji F i sekcji C naszego Stowarzyszenia.

#Jerzy Limon